Vyšlo Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

Dnes vychází nová verze nejpoužívanější GNU/linuxové distribuce Ubuntu 11.04 Natty Narwhal. Hlavní změna oproti předchozímu vydání je použití nového prostředí Unity (základ toho prostředí můžete znát z Ubuntu Netbook Remix 10.10), které vzniklo jako reakce na Gnome Shell, který se Marku Shuttleworthovi (zakladatel Canonical Ltd. – společnosti, která stojí za vývojem Ubuntu) nelíbí.

 

Pojďme se podívat na to co to Unity vlastně je:

Po internetu se strhla lavina mýtů o tom, že Ubuntu 11.04 nebude obsahovat Gnome, pravda je ale jiná. Je důležité odlišovat celé prostředí a správce panelů. Laicky řečeno je celé prostředí Gnome balík knihoven, základních systémových aplikací, správce oken a správce panelů. Správce oken se stará pouze o práci s okny jako je dekorace a jejich přesouvání. Hlavním prvkem je, dá se říci, právě správce panelů. Ten vytváří celkový dojem celého prostředí. V případě Gnome 2.xx je správce panelů Gnome Panel, u Gnome 3.xx to bude Gnome Shell. Přejmenování této komponenty je na místě, protože se oba správci panelů chovají úplně jinak. Jak je to tedy u Ubuntu? Ve verzi 11.04 je obsaženo stále prostředí Gnome 2.xx, s tím rozdílem, že Gnome Panel je standartně nahrazen právě Unity, ale Gnome Panel stále obsahuje, protože Unity vyžaduje 3D akceleraci a tím pádem by na strojích bez 3D akcelerace Unity nefungovalo. Zároveň lze na Gnome Panel stále přepnout na přihlašovací obrazovce, pokud se Vám například Unity nelíbí, nebo jste na Gnome Panel zvyklí. V další verzi Ubuntu 11.10 bude Gnome 2.xx vystřídáno za Gnome 3.xx, kde Unity nahradí jeho standartní Gnome Shell, ale tím nahradí, je to zde už myšleno narozdíl od Ubuntu 11.04 (kde byl Gnome Panel odsunut na druhou kolej, ale stále je ve výchozí instalaci zachován) vážně a Gnome Shell ve výchozí instalaci Ubuntu 11.10 nenaleznete vůbec. Jak u verze 11.10 vyřeší tedy problém s nutností akcelerace? Jednoduše, vytvoří další správce oken nesoucí název Unity 2D, který by měl být s klasickým Unity totožný, ale bez podpory 3D. Budou tedy chybět odlesky, efekty apod. 3D prvky systému, ale vzhled a ovládání budou totožné. Mezi Unity a Unity 2D bude u Ubuntu 11.10 možné přepínat na přihlašovací obrazovce stejně jako nyní u Ubuntu 11.04 mezi Unity a Gnome Panelem.

 

Jestě si to shrneme:

  • Unity je nový správce panelů, nikoli celé prostředí a nahrazuje Gnome Panel (u Gnome 2), respektive Gnome Shell (u Gnome 3)
  • Ubuntu 11.04 bude stále obsahovat Gnome 2 s hlavním správcem panelů Unity (3D akcelerace) + je možné alternativně nastartovat Gnome Panel (nevyžaduje 3D akceleraci)
  • Ubuntu 11.10 přechází na Gnome 3 s hlavním správcem panelů Unity (3D akcelerace) + bude možné alternativně nastartovat Unity 2D (nevyžaduje akceleraci). Gnome Shell nebude obsahovat vůbec.

 

K čemu vlastně ta změna?

Jednoduše vývoj… Gnome 2 bude brzy v distribucích nahrazeno Gnome 3 a postupně skončí jeho další vývoj a záplatování. Jelikož se Gnome 3 Marku Shuttleworthovi nezamlouvá, vyřešil situaci po svém. Další výhoda Unity oproti postarší kombinaci Gnome 2 + Gnome Panel je v tom, že je velikostí prvků optimalizované pro dotykové ovládání, které se v dnešní době hodně rozmáhá. Jak se přechod na nové prostředí projeví se dá jen těžko předpokládat a v Canonicalu budou muset doufat, že tento razantní krok, kterým se Ubuntu distancuje od budoucího celoplošného nasazení Gnome 3 včetně Gnome Shellu v ostatních distribucích, nezapříčiní velký odliv uživatelů do řad ostatních distribucí.

 

Stáhnout Ubuntu 11.04:

32bit verze

32bit verze torrent

64bit

64bit verze torrent

 

Na závěr přidávám jeden screenshot z Unity (nepochází ode mne, je volně dostupný na internetu):

ubuntu-unity-compiz
klikněte na obrázek pro zvětšení

Příspěvek byl publikován v rubrice Obecné se štítky a jeho autorem je Matouš Vítek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *