MusicJet po třech dnech testování…

V pondělí (3.10.2011) byl spuštěn server MusicJet. Rozhodl jsem se (po třech dnech opravdu intenzivního testování) popsat, co vlastně MusicJet je, co umí, jak probíhá samotný proces používání, jeho klady, zápory, databázi skladeb…

 

MusicJet - web

MusicJet - web

Co je MusicJet?

MusicJet je hudební přehrávač, který streamuje hudbu ze serverů MusicJetu přes internet. Hudbu posloucháte přímo z internetu, aniž by byla fyzicky umístěná na vašem pevném disku ve formě datového souboru. Pro neznalé bych použil přirovnání: Jako se pro videa chodí na YouTube, tak pro hudbu se chodí na MusicJet, ale…

MusicJet aplikace:

Z webu MusicJetu stáhnete webový instalační balíček, který dotáhne další data a nainstaluje samotnou aplikaci přehrávače, a to je právě ten problém. MusicJet totiž neběží přímo ve webovém prohlížeči jako například betaverze Google Music, ale musíte nainstalovat klasickou aplikaci do operačního systému a jediným podporovaným operačním systémem pro PC je boužel Windows (aplikace stojí na .NET Frameworku). Samotná aplikace nestojí za moc, je to jednoduchý přehrávač který obsahuje vyhledávání (interpretů, skladeb, alb, apod.), různé žebříčky (doporučené a nejhranější skladby, žebříček rádia Evropa 2) a možnost tvorby vlastních playlistů. To, že je aplikace jednoduchá, že jakž-takž funguje a je jednoduchá na ovládání běžným uživatelům je, řekl bych jediné pozitivum, dále ale musím mluvit jen negativně. Celý přehrávač je striktně uzavřený proti jakékoli změně, to, že si nezměním skin bych překousl, ale ani nejdou měnit dokonce ani velikosti prvků jako jsou covery alb, ovládací prvky přehrávače apod. To způsobuje opravdu špatné rozmístění prvků na ne moc běžných rozlišeních displaye, které mají třeba netbooky (1024×600 pixelů). Další zápor je ten, že aplikace zcela ignoruje ovládací prvky a vzled Windows. Ovládací prvky jako zavřít/maximalizovat/minimalizovat aplikaci jsou tak titěrné že se na ně dokonce i špatně najíždí kurzorem myši a to nemluvím o tom, když má člověk připojený další rozšiřující monitor (člověk intuitivně najíždí kurzorem na křížek pro zavření tak, jak je zvyklý klasicky ovládat Windowsové prvky aby nepřejel kurzorem na další monitor, na to se tady ale nehraje, a tak člověk přejíždí kurzorem sem tam a hledá prvek). O promarnění možnosti využít výhod nové lišty která přišla ve Windows 7 ani nebudu mluvit. Další věc je, že aplikace je velice nestabilní a to i po aktualizaci, která se mi dnes ohlásila a stáhla (po třech dnech používání původní verze). Aplikace přesto náhodně padá, náhodně zobrazuje hlášky o chybách (a možnosti jejich odesílání autorům), často zamrzá (a zaplní prakticky celou RAM), nebo nefungují žádné ovládací prvky a musím jí sám přes taskmanagera odstřelit. Během používání se mi 2x stalo i to, že aplikace přestala komunikovat se serverem a odmítala přehrávat. To se ale dalo ze začátku čekat. Aplikaci totiž díky mediální masáži zkoušelo ohromné množství lidí a další věc je optimalizace a oprava chyb, které se odhalili během masového používání. Aplikace existuje i pro mobilní platformy Symbian a Android (verze pro iOS čeká na schválení Applu a měla by být dostupná do konce října), ale má to jeden háček, viz tarify níže…

MusicJet - přehrávání žebříčku rádia Evropa 2

MusicJet - přehrávání žebříčku rádia Evropa 2

Jak to funguje:

Na webu MusicJet.cz si vyrete jeden ze tří dostupných tarifů:

  • MusicJet Raz, dva – tarif je zdarma. Můžete zdarma přehrávat hudbu a tvořit si playlisty, ale pouze na počítači. Používání zdarma je kompenzováno reklamami (reklamní bannery a zvukové reklamy mezi písničkami).
  • MusicJet Start – tarif za 75,- Kč měsíčně. Můžete přehrávat hudbu, ale pouze na počítači, bez reklam.
  • MusicJet Naplno – tariz za 149,- Kč měsíčně. Plná verze služby, skladby lze poslouchat jak online, tak si je stahovat. Možnost poslechu a synchronizace na mobilní zařízení, bez reklam

 

MusicJet - tarify

MusicJet - tarify

V české kotlině předpokládám bude nejvíce využíván tarif zdarma. Při jeho zvolení skočíte do registračního formuláře, který vyžaduje uživatelské jméno, heslo, email, pohlaví a SMS kód. U SMS kódu se zastavím. Registrace totiž vyžaduje odeslání SMS (s textem MJ na číslo 9001103) z vašeho mobilního telefonu. Cena SMSky je 3,- Kča je vyžadována při registraci u všech tří tarifů. Po odeslání SMS vám přijde obratem SMSka s identifikačním kódem, který zadáte do formuláře.

Poznámka: Tarif Raz, dva vlastně tedy není úplně zdarma, ale je potřeba jednorázově zaplatit tři koruny formou SMSky. To je sice pakatel, ale rozhodně to brzdí a obtěžuje při registraci nehledě na to, že reklama na tento tarif vlastně klame.

Po registraci zbývá už jen stáhnout instalační balíček, a spustit instalaci, která probíhá zcela bez zásahu uživatele, což mě osobně trochu vadí (stejně jako mi to vadí například u google chrome, protože mám rád přehled a kontrolu nad softwarem ve svém počítači). Po spuštění aplikace se stačí jen přihlásit pod svým jménem a heslem zvoleným při registraci.

 

Co bych ještě vytknul:

Rozhodnete-li se například nejprve zvolit tarif zdarma pro odzkoušení s tím, že by jste chtěli v případě, že se vám služba zalíbí zvolit jiný tarif, tak vás zklamu. Tarif, který si vyberete při registraci je už plně svázán s vaším uživatelským jménem a nejde v budoucnu měnit. Budete-li chtít tedy přejít na jiný tarif, bude nutná opětovná registrace s novým uživatelským jménem (což je postavené na hlavu). Přijdete tak i o své playlisty které byli vytvořené na původním účtu. To se ale dá obejít sdílením playlistů, které služba podporuje a buď přes URL adresu, kterou pošlete například emailem nebo přes IM svému kamarádovi a tomu se do jeho aplikace přidá váš playlist, nebo stejný postup můžete aplikovat přes Facebook přímo z aplikace, která zmiňovaný Facebook podporuje. Další věc k vytknutí je návštěva mobilního webu na adrese m.musicjet.cz, který vás nabádá ke stažení mobilní aplikace, ale už jaksi zapomíná zmínit, že se základním tarifem si neškrtnete. Máte-li tedy registrovaný základní tarif, budete stahovat a instalovat aplikaci do mobilu úplně zbytečně, protože po jejím spuštění zjistíte, že k tarifu Raz, dva se ani nepřihlásí. Poslední věc co bych vytknul je, že do MusicJet se můžete přihlásit jen z jednoho místa v jednom čase. Znamená to tedy, že když si MusicJet nainstalujete jak na stolní počítač, tak na notebook (nebo s plným tarifem na mobil), tak aplikace může být spuštěna pouze na jednom stroji (respektive jen jednou s jedním uživatelským jménem). Sice člověk obvykle nepřehrává na dvou zařízeních naráz, ale když notebook pučíte například kamarádovi/sourozenci/rodičům, a sami si přehráváte na stolním PC, má druhý stroj smůlu. Jediným řešením je pak další registrace v ceně 3,- Kč, ale opět za cenu toho, že přijdete o playlisty.

MusicJet - mobil

Vlevo: mobilní verze stránek MusicJet sice nabídne stažení aplikace, ale o tom, že bez zaplacení nejvyššího tarifu je vám na nic, se nezmíní | Uprostřed: bez plného účtu nemáte žádný přístup k hudbě | Vpravo: přehrávač v mobilní aplikaci pro Symbian

Kvalita hudby:

Oficiální odpovědí Seznamu (který je společně s Evropou 2 jedním z hlavních partnerů projektu) na dotaz ohledně kvality hudby: Pro klasické poslouchání tedy na PC je kvalita 160kbps a na mobilu při „údajné horší kvalitě signálu“ 96kbps.

Předpokládám že hudba je streamovaná ve formátu MP3.

Poznámka: Ač nejsem vyloženě audiofil, jsem kvalitou skladeb docela zklamán, horší kvalita je už na slušných sluchátkách/reprácích znát a přitom by stačilo 320kbps pro PC a 128kbps pro mobilní zařízení (pro poslouchání v terénu postačuje).

 

Databáze hudby:

Databází hudby nejsem nijak ohromen, jsem spíš zklamán. Sice se ve hře objevují jména jako Universal, Sony, Popron, EMI, Supraphon a další, ale databáze není nijak ohromující (oficiálně obsahuje 1,5 milionu skladeb). Osobně jsem se při testování zaměřoval na co největší okruh žánrů a obsah databáze se s tím co jsem vyhledával shodoval zhruba 50:50. Někdy chybí opravdu dost populární a vyhledávaní interpreti, někdy chybí podstatná část jejich diskografie a jsou k dispozici pouze stará alba, tedy ne aktuální. Příkladem je David Guetta, kterého databáze obsahuje hodně „chudě“, nebo například Adele, která v databázi pro změnu chybí úplně.

 

Shrnutí na závěr:

Výhody:

  • Jednoduchý přehrávač, který obslouží i začátečníci
  • Možnost tvorby vlastních playlistů
  • Přehrávání při základním tarifu „zdarma“ (3,- Kč aktivační SMS)
  • Pohodlnost přehrávání (nemusíte muziku hledat na internetu/stahovat/kupovat)
  • Streamování je rychlé
  • Žebříčky doporučených, nejhranějších písní a žebříček Evropy 2
  • Jednoduchá instalace
  • Slušná cena i za nejdražší tarif
  • Možnost přehrávat na mobilním telefonu se systémy Symbian, Android a brzy iOS (ale jen s nejvyšším tarifem)
  • Sdílení playlistů přes URL, nebo přes propojení s Facebookem

Nevýhody:

  • Přehrávač je dostupný pouze pro Windows – na Mac OS X, nebo na linuxu si neškrtnete
  • Přehrávač chybí ve webové verzi – odpadla by instalace, vyřešil by se problém s používáním napříč různými platformami
  • Přehrávač není zrovna ukázkou kvalitní aplikace – padá, zasekává se, nerespektuje ovládací prvky Windows, neobsahuje skiny a ani základní přizpůsobení (zmenšení coveru alba apod.) a prvky jsou napevno „přišroubované“, nevyužívá možností lišty Windows 7, špatně se zobrazuje na netboocích
  • Není možné přehrávat s jedním účtem z více míst (PC, notebook, mobil)
  • Nutnost při registraci odesílat SMS v ceně 3,- Kč
  • Není možné přejít na vyšší tarif se stejným účtem – tafir je přidělen účtu napevno při registraci
  • Databáze skladeb není na příliš dobré úrovni
  • Kvalita skladeb není vůbec oslňující (horší průměr/lepší podprůměr)
  • Mobilní verze webu neupozorňuje na to, že bez nejvyššího tarifu je vám aplikace na dvě věci a stahujete ji tak zbytečně

 

Já osobně jsem (až na mnou uvedené zápory) spokojen. Za cenu 3,- Kč si mohu dopřát veškerou hudbu, která je v archivu bez složitého hledání a stahování, nebo nakupování skladeb přes internet (nebo na CD). Doufám, že časem se databáze bude zvětšovat a vylepší přehrávač. Nepředpokládám, že přehrávač někdy bude i pro další platformy (Mac OS X, Linux), protože je postaven na Microsoftí platformě .NET, ale problém napříč platformami by mohl vyřešit webový přehrávač, který doufám v budoucnu představí. Nicméně vyšší tarif bych si v současné době kvůli nevýhodám nekoupil. Služba měla docela dobrý potenciál udělat to bez mnou popsaných nevýhod/chyb, který autoři promarnili a přidávala jim k tomu ještě mediální masáž médií a partnerů. Bohužel nedokážu si v současnosti představit nikoho v mém okolí, kdo by používal jiný tarif než Raz, dva… škoda

Příspěvek byl publikován v rubrice Obecné se štítky , a jeho autorem je Matouš Vítek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *