Google I/O 2015 a Android M – tak jak je to s tím kopírováním iOS

Tak jsem si s několikadenním odstupem přečetl shrnutí s novinkami z Google I/O, které přinese Android M a nestačím se divit. To, že Samsung dokáže okopírovat prakticky 1:1 dokonce i design reproduktorů jsem si tak nějak pomalu zvykl, ale že prakticky veškeré novinky čistého Google Androidu, jsou úplně vykradené z iOS je už docela na pováženou.

Když se loni po Apple Eventu, kde byl představen iOS 8.0 „těmi internety“ proháněla armáda Apple haterů (hlavně z řad Android fanboyů) a poukazovali na to, že Applu dochází dech, a že „killer feature iOS 8“ je možnost instalace klávesnic třetích stran, možná jsem jim dal i trochu za pravdu. Ale po letošním Google I/O je na čase vystřízlivět a poukázat (hlavně zmiňovaným Apple haterům), komu evidentně došel dech.

  1. Nová úspora energie je snad jedinou vlastní představenou funkcí a o té ještě nikdo ani v praxi neví, jak bude reálně účinná. Navíc tohle jsem !částečně! řešil u Androidu vždy vypnutím WiFi v režimu spánku, pakliže se zařízení nenabíjí (přes pokročilé nastavení WiFi), jinak bych s Androidí správou procesů vydržel sotva pracovní den od rána do večera (a tím myslím režim spánku s občasným používáním), na baterii only. Ovšem, jednalo se pouze o WiFi (neřeší přenos dat, apod), uvidíme jak bude tento režim funkční v praxi.
  2. Podporu USB-C vítám, ale musím konstatovat, že je to v podstatě nutnost (pomineme-li rychlosti, inteligentní napájení, apod., protože to je debata na jiné povídání, a zaměříme-li se na oboustrannost konektoru), vzhledem k lightning konektoru, který je tu léta.
  3. Nová kontrola oprávnění. Tleskám Googlu, že dokázal implementovat funkci, kterou Apple představil v roce 2008 s příchodem iOS 2.0 (je možné, že to bylo už v první verzi iOS, ale dohledal jsem konkrétní články z doby, kdy byla už k dispozici druhá verze). Čemu netleskám a nad čím zároveň kroutím hlavou je způsob implementace téhle „novinky“. Aby to fungovalo, musel Google přijít s novým SDK a každá appka, která nebude aktualizována, může po vyžádání funkce, kterou uživatel následně zamítne (pro příklad uživatel nepovolí aplikaci přístup k fotoaparátu) spadnout. Tomuto Googlímu řešení-neřešení bych veřil, kdybych neznal „iOS like“ nadstavbu nad Androidem z dílny Xiaomi -MiUI, která tohle už léta umí i bez zásahu vývojáře aplikace a překvapivě to nepadá…
  4. Podpora čtečky otisku prstů… iOS 7.0, rok 2013… okopírované…
  5. Otevírání In App okna prohlížeče (například po kliknutí na link v aplikaci) + funkce vyvolání jiné aplikace s možností návratu do té původní… iOS 7.0, rok 2013… opět okopírované
  6. Android Pay… To jako vážně?! Apple Pay, 2014.

Tak a můžete zase vykládat něco o klávesnici…

Příspěvek byl publikován v rubrice Mobile se štítky , a jeho autorem je Matouš Vítek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *